Türkmenistan'da At Bayramı, kutlandı.

2009-05-27 19:00:00


Türkmenistan'da At Bayramı, kutlandı. Türkmenistan'da At Bayramı, en üst düzeyde katılımın olduğu törenlerle kutlandı.

Türkmenistan'da 1992 yılından bu yana nisan ayının son pazar günü kutlanan At Bayramı, bu yıl da coşkulu törenlere sahne oldu.

Başkent Aşkabat'taki hipodroma erken saatlerde gelmeye başlayan vatandaşlar, çeşitli eğlence programlarını izledi ve Türkmen Ahal-Teke atlarını konu alan resim sergisini gezdi.

Tören, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un gelmesiyle başladı. Törene Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, bakanlar, yabancı misyon şefleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Türkmen atlarına hayranlığıyla ve at merakıyla bilinen Berdimuhamedov'a birbirinden güzel 3 Ahal-Teke atı çeşitli kurumlar ve at yetiştiriciler tarafından hediye verildi. Berdimuhamedov, ata binerek kısa bir süre hipodromda gezdi.

Berdimuhamedov'un önerisiyle daha sonra "Ahal-Teke Atları Güzellik Yarışması" düzenlendi. Yaklaşık 20 cins atın katıldığı yarışmada Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi 12 dalda yarıştı. Birbirinden güzel atların geçişi hipodromda toplanan vatandaşlardan büyük alkış aldı. Güzellik yarışında birinci olan atın sahibine 45 bin dolar değerinde bir arazi aracı hediye edilirken, dereceye giren diğer atların sahiplerine de çeşitli hediyeler verildi.

At Bayramı dolayısıyla Türkmen lideri Berdimuhamedov, Aşkabat yakınlarında bir Türk şirketinin inşa edeceği modern hipodromun temel atma törenine de katıldı.

Kutlamalar çerçevesinde Aşkabat'ta atçılıkla ilgili bir uluslararası konferans da düzenlendi.

0
0
0
Yorum Yaz