Türkiye-Suriye arasındaki vize kaldırıldı

2009-09-16 21:35:00

Türkiye-Suriye arasındaki vize kaldırıldı


DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davudoğlu, Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak tümüyle kaldırıldığını belirterek, Suriye halkına “Türkiye sizin ikinci memleketinizdir. Bu bayram hediyesi iki ülke halkına da hayırlı olsun” dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, “Suriye'ye gelişleriniz İstanbul'dan Ankara'ya gidişiniz gibi olacak. Suriyeliler Türkiye'ye, Halep'ten Şam'a gider gibi seyahat edecekler” dedi.

Bakan Davutoğlu, yarın Türkiye-Suriye-Irak Dışişleri Bakanları toplantısının yapılamayacağı, toplantıya Irak'ın katılmayacağı yönünde haberler olduğunu hatırlatılması üzerine, “Biz yarın bu toplantının başarılı şekilde yapılacağına inanıyoruz” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde yaptıkları görüşmenin ardından, iki ülkenin dışişleri bakanları ortak basın toplantısı yaptı.

Davutoğlu, vizenin kaldırılmasının yanısıra Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildiğini de belirterek, şunları söyledi:

“Yapılacak anlaşmanın imzasından sonra vizesiz seyahat edilebilecek. Bu ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi gösteren çok önemli bir işarettir. Örnek bir komşuluk ilişkisidir. Karşılıklık güven ilişkisinin de bir göstergesidir. Gelecek nesillerimize büyük bir hediyedir.

ikinci önemli müjde, tarihi adım ise Yüksek Düzeyli Stratejik işbirliği anlaşmasının imzalanması, konseyinin kurulmasıdır. En üst düzeyde bir işbirliği kurulmuştur. Bu mekanizma ile her sene iki ülke Başbakanlarının eşbaşkanlığında ortak kabine toplantıları yapılacak. En az bir kere de bakanlar konseyi toplanacak. Dışişleri, enerji, ticaret bayındırlık, su içişleri bakanları bulunacak. Ortak eylem planı hazırlayacaklar. Bunlar kısa bir fetret devrinin ardından halkları kaynaştırcak iki önemli adımdır.

Davutoğlu, daha önce Irak ve bugün Suriye ile imzalanan 'Stratejik Ortaklık Bildirgesi'nin İran ve diğer bölge ülkeleri ile de imzalayabileceklerini vurguladı. Davutoğlu, israil'in Suriye ile görüşme sürecinde, Türkiye'yi aradan çıkartarak, direk görüşme talep ettiği yönündeki bir soruya, “Geçen yılki görüşmelerde çok yol alındı. Ama İsrail'in Gazze saldırısı olmasıydı doğrudan ilişkiye geçilecekti. İsrail'de şimdi yeni bir yönetim geldi. Suriye görüşmelere hazır olduğunu söyledi. Bu irade oluşursa biz de her türlü katkıya hazırız” dedi.

İSTANBUL ANKARA'YA GİDER GİBİ SURİYE GELİN
Başbakan Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad arasındaki görüşmenin yapıcı geçtiğini belirten Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, vizenin kaldırılmasının iki ülke arasındaki güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi. Vizeyi kaldırarak, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Esad'ın her iki ülke halkına müjde vermek istediğini söyleyen Muallim, “Türk halkına şimdiden Suriye'ye hoşgeldiniz” diyorum.” dedi.

İşbirliği halkalarının ticaret hacminin yükselmesi, enerji işbirliğini geliştirilmesiyle daha büyüyeceğini vurgulayan Muallim, iki ülke arasında taşımacılık yapan TIR'lar için uygulanan verginin de kaldırılmasını kararlaştırıldığın söyledi. Muallim bir soru üzerine, Suriye ile İsrail arasındaki görüşmelerin tekrar başlaması konusunda görüş birliğine varıldığını ancak barış konusunda İsrailli bir ortağın olmadığı kanısına vardıklarını açıkladı. Her iki Dışişleri Bakanı terörle mücadeleyle ilgili sorular üzerine, terörle mücadele edeceklerini ve bunun bölgede olumlu etki yapacağını vurguladılar.

0
0
0
Yorum Yaz