Suriyeli Türkmen kızlarına tecavüz etmek

2015-07-06 17:22:00

 

Suriyeli Türkmen kızlarına tecavüz etmek

Halepte rejim hapishanesinden hamile olarak çıktıktan sonra intihar eden kız hakkında yapılan incelemede kızın hamile olduğu ve hapiste altı farklı kişi tarafından tecavüze uğradığı tespit edildi .

Esed rejminin intihar eden kızın, Halep üniversite yakınında Baas partisine ait olan bir binanın yakınında Esed rejmi ve Şebbihaların nasıl üniversiteye yayıldıklarını ispat etmek video çekerken rejim tarafından yakalandığı açıklandı.

Yaklaşık bir yıl Esed rejmi hapishanesinde tutuklu kaldıktan sonra rejim tarafından serbest bırakılan genç kızın dramı ve acısı hiç bitmedi.

Hapisten çıktıktan sonra hapiste rejim militanları tarafın tecavuze uğrayan genç kız hamile olduğunu öğrendi. bu utançla yaşamak istemeyen kız kendini evin üçüncü katında bulunan balkonundan boşluğa bırakarak intihar etti ve karnındaki bebekte kendisi ile birlikte hayatını kaybetti.

Bu olay sadece Esed rejim hapishanelerinde yaşanan dramlardan sadece bir tanesi.

Esed rejimine yakın kişiler ve Şebbihaların baskısından korkan aile, medyaya herhangi bir açıklama yapmazken, açıklama yaptıkları taktirde kızının sonu gibi bir sonla karşı karşıya kalacaklarını da çok iyi biliyorlar.

Kızlara tecavüz ederken 'gelsin Erdoğan sizi kurtarsın' diye bağırdılar Suriye Türkmenleri'ne mikrofon uzatmayı sürdürüyoruz. Sesini duyurmayan Türkmenler neler yaşadıklarını anlatıyor. biz Hama’da, Humus’ta ikinci katliamlara sessiz kalamazdık' dediği o günlerde Humus Türkmenlerinden dört Türkmen kıza tecavüz edildi. Bunu yaparlarken 'gelsin sizi Türkiye kurtarsın, Erdoğan kurtarsın' denildi. Bu tür acı olaylar yaşandı.”

Osmanlı 1918 yılında Suriye topraklarından çekildiğinde bir parçamız orada kaldı. “İşte o gün bizim yetim kaldığımız gündür“ diyor bir Suriye Türkmeni…

Ankara Antlaşması ile sınırlar belirlendi. Harita üzerinden düşünülen bu sınırlar bir halkı da ana vatanından ayırdı. Kendi topraklarında gurbette olmanın acısını 1946 yılına kadar Fransız mandası altında yaşayan Türkmenler için en kötü dönemler ise Esat’ların yönetime gelmesiyle başladı.

PKK yanlısı” Kürtlerin Suriye’de Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri kendi bölgeleri gibi gösterdiğini söylüyor ve “dışarıdan” destek aldıklarına işaret ediyorlar.

Abdullah Öcalan ve PKK’nın Beka vadisine yerleşmesine izin vererek Türkiye’yi karşısına alan Hafız Esad’ın gözünde, Suriye’deki Türkmenler artık bir tehdit unsuruydu. Türkmenlerin Türkiye ile istihbarat ilişkisi içerisine girebileceği korkusu, Türkmenlere karşı sert tedbirler almasına neden oldu.

Şam, Halep , Lazkiya  ,Rakka gibi yerlerdeki Türkmen bölgeleri Kürt bölgesi olarak gösteriliyor. Halep’in içi ve çevresinin yüzde 60’ı Türkmendir. Çobanbeyli, Azaz bölgeleri tamamen Türkmendir. Türkmenler ne yazık ki çatışmaların ortasında kaldı. Kürtler de müdahale etti, kontrolü ele geçirmek üzereler” diyor. Esad rejiminin PKK’nın Suriye’deki kolu olarak görülen Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile işbirliği içinde olduğunu ve “Esad rejimi Lazkiye ve Tartus’u kapsayan Nusayri devleti kurmayı amaçlıyor. Kürtler dünyadan destek alıyor. Kürt devleti kurulduktan sonra bu desteğin kendilerine de yansıyacağını düşünüyorlar. Kürtlere izin verdik biz de kendi devletimizi kurabiliriz mantığı.

İlk etapta sayıları üç buçuk milyonu bulan Türkmenlerin Türkçe konuşmaları yasaklandı. Konuşanlar ağır ithamlarla suçlandılar. Türkmen köylerine baskılar arttı. En basit işleri bile zora sokuldu. Türkmen mahallelerinde akşam dokuzdan sonra sokağa çıkma yasağı başladı. Geceleri bu mahallelerde elektrik kesintisi yapılıyordu. Ceza evlerine atıldılar. Bazen de evlerine geri dönemediler.

Türkmenleri asimile etmek ve bölgelerini Araplaştırmak amacıyla (hatta kimi zaman da Kürtleştirmek) çeşitli yöntemlere başvurulmuştur. Açık yerlerde Türkçe konuşmayı yasaklamak ve hatta telefonda kendi ailesiyle konuşanları cezalandırmak gibi insan haklarına tamamen aykırı kararlar alınmış ve uygulanmıştır. Yüzlerce Türkmen köy ve kasabası çeşitli bahanelerle yıkılmış, Türkmen halkı başka yerlere göçe zorlanmış. Ülkede Türkmen varlığını yok etmek için uygulanan yoğun asimilasyon politikaları son zamanlarda etnik temizlik boyutuna varmıştır.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz