Suriye'nin başkenti Şam metroya kavuşuyor

2009-05-06 19:58:00


Metro hattının internet sitesinde yer alan çalışma programına göre, hat 2015 yılında tamamlanarak hizmete açılacak. Şam Valiliği, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Fransa-Lübnan Danışmanlık Şirketi işbirliği ile yürütülen metro projesinin fizibilite aşamasında finansmanı, Avrupa Yatırım Bankası tarafından karşılanıyor.
Fizibilite aşamasında güzergahların ve istasyon noktalarının belirlenmesinin yanı sıra maliyet analizinin ve sponsor çalışmalarının da tamamlanması hedefleniyor. Yine bu aşamada, metro güzergahının zemin incelemeleri yapılacak ve metro hattı işletmesi ile ilgili kurumlar oluşturulacak.


Sitede yer alan bilgilere göre, "Yeşil Hat" adlı metro hattı 16,5 km uzunlukta inşa edilecek. 17 istasyon noktasının bulunacağı metro hattı, mevcut ulaşım araçları ile 45 dakika süren mesafeyi 15 dakikaya indirecek.

Ayrıca metro hattı, 5 milyon nüfuslu Şam'da trafik sorunu, hava kirliliği ve gürültü gibi olumsuz etmenleri önemli ölçüde ortadan kaldıracak. Şehrin en işlek noktalarını birbirine bağlayacak olan hattın, günde yaklaşık 860 bin kişiye hizmet vermesi bekleniyor.

Fizibilite çalışmaları çerçevesinde, halkın isteklerine de yer verilerek çeşitli kamuoyu araştırmaları ve anketler düzenleniyor. Şam Valiliği tarafından hazırlanan son araştırmada halka metro ile ilgili genel bilgi veriliyor.

Bilgibroşürleri ile birlikte dağıtılan anket formlarında halkın metro güzergahı ve metro istasyonları içinde bulunması gereken sosyal alanlara ilişkin görüşlerini bildirmeleri isteniyor.

0
0
0
Yorum Yaz